Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Horná ŠtubňaHľadať
 
 

FSk Mikuľanka

Folklórna skupina Mikuľanka

Súbor Mikuľanka bol oficiálne založený v roku 1998. Pomenovaný je podľa našej dediny Poiany Micului v ďalekej Rumunskej Bukowine, ktorá bola založená v roku 1842. Naši predkovia tam žili takmer 150 rokov. V roku 1947 sa opäť vrátili do vtedajšieho Československa.

       sk_zespol_01.jpg

Súbor vystupoval už od roku 1989 pri rôznych kultúrnych príležitostiach. V lete 1997 sme si
v Turčianskych Tepliciach pripomenuli 50. výročie príchodu Slovákov späť do vlasti a práve
v tedy sa z iniciatívy pána Kowalskeho rozhodlo, že sa zúčastníme Bukowinských stretnutí
v Poľskom Jastrowie. To bol začiatok našej speváckej skupiny Mikuľanka. Súbor tvoria rodáci z Poiany Micului a ich mladší nasledovníci, ktorí majú záujem o udržanie tradícií aj pre ďalšie generácie. Zakladateľmi súboru boli: Gertrúda Pinďáková, Pavlína Chromeková, Ján Chromek, Prokop Stodolica, Dana Stodolicová a niekoľko ďalších členov. Postupne sa súbor rozrástol aj o mladších členov.

Folklórny súbor Mikuľanka každoročne úspešne prezentuje našu obec svojím programom na Bukowinských stretnutiach v zahraničí. Ľudové tradície nie sú len prejavom duchovnej kultúry národov, ale predovšetkým odzrkadlením ich emocionálneho života. Boli a sú neodlúčiteľnou súčasťou každodenných okamihov, obyčají a obradov, práce a odpočinku, sprevádzajú ťažké aj radostné chvíle a tvoria špecifický kód, ktorý umožňuje rozpoznávať národy a regióny.

            IMG_9618.JPG

     


 

Bukowina

Prvá zmienka o Bukowine pochádza z roku 1392. Slovo Bukowina je napísané latinkou
a poľskou transkripciou. Pretrváva názor, že tento záznam napísal poľský kronikár Dlugosz. Ďalšia zmienka pochádza z roku 1412, kde sa už ohraničuje územie Bukowiny. Tu bolo prvý krát spresnené, kde sa Bukowina nachádza.

Ešte na sklonku roka 1793 dal istý nemecký podnikateľ Kriegshaber postaviť v blízkosti mesta Černivce hutu na výrobu tabuľového skla. Miesto dostalo názov Stará Huta. Pretože tam nemali dosť pracovných síl, vyslali náborcov do Uhorska, do Trenčianskej stolice. Náborcovia ešte v roku 1799 získali na Kysuciach a Orave ľudí, ktorí boli ochotní zanechať svoju domovinu  a odísť do Bukowiny. V roku 1817 bola výroba v sklárni zastavená a ľudia si
v okolitých obciach zakladali svoje nové domovy. V roku 1850 už bolo na území Bukowiny okolo 25 lokalít trvalo obývaných Slovákmi. 


 

Fotogaléria z vystúpení Mikuľanky

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru


 
 
 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru

 Vystúpenia súboru

Vystúpenia súboru


 
 

 
ÚvodÚvodná stránka