Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Horná ŠtubňaHľadať
 
 

Kostol sv. Anny a Joachima

Rímsko-katolícky kostol sv. Anny a Joachima

kostol.JPGKostol zasvätený rodičom Panny Márie sv. Joachimovi a Anne v Hornej Štubni bol postavený v roku 1650 na mieste staršieho dreveného kostola, ktorý sa spomína ešte v roku 1620 ako kostol Najsvätejšej Trojice.

Pôvodná veža je z roku 1657. V roku 1673 bola čiastočne upravená a nadstavená.

Kostol bol postavený v renesančnom slohu. Je trojloďový so svätyňou trojbokého uzáveru, predstavanou vežou. Na ľavej strane svätyne je prístavba sakristie.pri pravej bočnej lodi je novšia vstupná predsieň. Hlavný oltár, bočný oltár a kazateľnicu vytvoril v roku 1901 tirolský majster Runggaldier. Plastiky sú staršie, z XVIII. storočia. Oltár Panny Márie zhotovil známy moravský drevorezbár Břetislav Kafka.

Vo veži kostola sú umiestnené štyri zvony z roku 1928. Prvé zvony boli po ich puknutí preliate a za prvej svetovej vojny zrekvirované. Nové zvony boli uliate v roku 1922. Tieto sa počas požiaru v roku 1927 roztopili a zničili. Okolo kostola bol cintorín obohnaný múrom, z ktorého väčšia časť je po úpravách zachovaná.

Kostol bol už niekoľkokrát upravovaný. Vymenila sa dlažba, lavice, boli zrušené dvojité chóry vzadu a na strane bočnej lode, kostol bol vymaľovaný, zvonku omietnutý a nanovo zastrešený plechom.

Kostol je evidovaný ako kultúrna pamiatka. Je postavený na mieste približného stredu obce s vyznačenou nadmorskou výškou 648 m.


 
ÚvodÚvodná stránka