Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Horná ŠtubňaHľadať
 
 

Publikácia o obci

Horná Štubňa

V roku 2018 bola vydaná publikácia Horná Štubňa. Ide o voľný preklad knihy o pôvodnom obyvateľstve obce s bohatou fotodokumentáciou. Kniha je predajná a zakúpiť si ju môžete na obecnom úrade. Cena jedného výtlačku je 10 €.

........dôvody, pre ktoré sme sa rozhodli voľne preložiť a doplniť knihu Oberstuben od autorky pani Hella Beck-Ertl, sú viaceré. Jedným z nich je ten, že mnohí mladí Hornoštubňania chcú spoznať nielen osudy svojich predkov, ale aj minulosť svojej rodnej dediny. Okrem knihy Oľgy Šandorovej a Ľudovíta Frindta z roku 1990 nie je iná možnosť, ako sa v slovenskom jazyku dopátrať k informáciám o ľuďoch, ktorí tu žili pred nami a tiež k informáciám o dávnej histórii našej dediny.
Kniha, ktorú sme preložili a doplnili, si vyžadovala veľa času a úsilia pri jej zostavovaní a bola by veľká škoda, keby sa s jej obsahom nemohli oboznámiť aj ľudia, ktorí už zabudli alebo vôbec neovládajú nemecký jazyk. Veľmi by sme si priali, aby táto kniha ukázala a priblížila nielen nám, ale aj našim potomkom svet, v ktorom žili naši rodičia, starí rodičia a ich predkovia. Táto kniha je veľmi pekne a pútavo napísaná, preto sme presvedčení, že si slovenský preklad zaslúži.
                                                                                 Magdaléna Tomahoghová, prekladateľka


 
ÚvodÚvodná stránka